Skip to main content

GLI Travel Grant Awardees

Spring 2020 Travel Grant

Stephanie Castillo, Communication of Science & Technology
Sara Eccleston, Human & Org. Development
Maura Eveld, Mechanical Engineering
Richard Hall, Leadership, Policy, & Organizations
Laura Hesse, Pathology, Microbiology & Immunology
Alison Hessling, Hearing & Speech Sciences
Joseph Luchsinger, Basic Sciences
Emily Matijevich, Mechanical Engineering
Tin Nguyen, Special Education
Gloria Pérez-Rivera, Anthropology
Terren Proctor, Anthropology
Julie Sriken, Community Research and Action
Bryan Steitz, Biomedical Informatics
Rachel Teater, Mechanical Engineering

Fall 2019 Travel Grant 

Sarah Arcos, Biochemistry
Kymberly Byrd, Human & Org. Development
Kelsey Dillehay, Special Education
Stephanie Dudzinski, Biomedical Engineering
Nicole Fisher, Pharmacology
Elizabeth Flook, Psychiatry and Behavioral Sciences
Karin Gegenheimer, Leadership, Policy, & Organizations
Mariia Gorchichko, Electrical Engineering & Computer Science
Benjamin Hardy, Physics & Astronomy
Cody Heiser, Basic Sciences
Tempest Henning, Philosophy
Kuniko Hunter, Biomedical Engineering
Geena Ildefonso, Basic Sciences
Caitlyn Kirby, Biological Sciences (https://caitkirby.com/blog/2019-12-CIRTL-forum.html)
Lindsay Kozek, Neuroscience
Aaron Lim, Medicine
Garrett Marshall, Mechanical Engineering
Kayleigh McCrary, Economics
Zachary Tripp, Mathematics
Allie Utley, Religion
Zhiyu Wan, Electrical Engineering & Computer Science
Kayleigh Whitman, History

Spring 2019 Travel Grant

Julianne Adams, English
Laura Adery, Psychology
Keitlyn Alcantara, Anthropology
Joshua Allen, Interdisciplinary Program in Materials Science
Baig Al-Muhit, Civil Engineering
Mehnaaz Asad, Physics & Astronomy
Megan Ashley Aumann, Neuroscience
Sean Bedingfield, Biomedical Engineering
Rudraprasad Bhattacharyya, Civil Engineering
Luis Bichon, Physics
Pietra Bruni, Psychology
Sahai Couso Diaz, Spanish & Portuguese
Karen de Melo, Spanish & Portuguese
Courtney Edwards, Cancer Biology
Benjamin Hacker, Chemical & Biomolecular Engineering
Gloria Han, Psychology
Ella Hoogenboezem, Biomedical Engineering
Ying Ji, Human Genetics
Chris Ketchum, Creative Writing
SangEun Kim, Political Science
Kishundra King, Religion
Kristine Koutout, Economics
Alison Lutz, Religion
Lisa Madura, Philosophy
James Martes, Political Science
Jonathan Martin, Biomedical Engineering
Victoria Martucci, Human Genetics
Ray Matsumoto, Chemical & Biomolecular Engineering
Curtis Maughan, German, Russian & East European Studies
Haley Mendoza-Romero, Molecular Physiology & Biophysics
Ayan Mukhopadhyay, Computer Science
Kathryn Peters, Anthropology
Eric Ritter, Philosophy
Barbara Rodrigues Navaza, Anthropology
Eulogio Kyle Romero, History
Martina Schaefer, History
Dylan Shaul, Philosophy
Megan Ashley Skaggs, Latin American Studies
Yi Song, Mechanical Engineering
Alexander Thiemicke, Chemical & Physical Biology
Lenie Torregrossa, Clinical Psychology
Mariann VanDevere, English
Paige Vega, Cell and Developmental Biology
Amanda Wicks, English
Jordyn Wilcox, Neuroscience
Alexander Yang, Chemical & Biomolecular Engineering
Laine Walters Young, Religion
Amy Zheng, Chemical Engineering